Seglarskolan Vuxenkurs Nyborjare 2025

 

Vuxenkurs i Jollesegling 2025 - Nybörjare

/bild1.jpg

LuSS fortsätter förra årets succé men en nybörjarkurs speciellt för vuxna som vill lära sig jollesegling! Startdatum 19 Maj 2025. Inga tidigare seglingserfarenhet behövs! Enda kravet är att du kan simma minst 200 meter!

Fokus ligger på jollesegling där klubben tillhandahåller ett urval av Laser, RS Feva, RS Terra samt optimist som du kommer få låna under kursens gång!

Aktivitet och tidsplan

Kursen kommer äga rum på Måndagskvällar under säsongen. Målet med kursen är att du ska kunna segla själv samt rigga båten.

Agenda finns nedan. Startdatum är 19 Maj. Under kursen kommer du delta i LuSS årliga eskadersegling som i år sker Lördag 28 Juni. Ett perfekt tillfälle att visa upp dina kunskaper från kursen!

Tid: Måndagskvällar 17:00 -> 20:00.

Måndag19/5
Måndag 26/5
Måndag 2/6
Måndag 9/6
Lördag 28/6
Måndag 30/6
Måndag 7/7

Plats: Sjön Väsman, vi utgår från Seglarklubben som ligger granne med paddlarklubbens gula hus nära STRI i Ludvika.

Att ha på sig och ta med

Eftersom vi kommer spendera en stor tid av kursen på sjön finns alltid risken att bli blöt. Därav är det rekommenderat men kläder i funktionsmaterial, badkläder eller dylikt. Om du äger en våtdräkt kan det vara en bra rekommendation också! Det är också en bra ide att ha med ett extra ombyte i fall att du skulle bli blöt. I dagsläget har klubben begränsade möjligheter till ombyte eftersom ett nytt omklädningsrum är under uppbyggnad, därav rekommenderat att dyka upp ombytt och klar kl 17:00!

Och viktigast av allt att ta med, ett glatt humör! 😎

Betalning och avgifter

Kursavgift (medlemsavgift I LuSS ingår)

  • - Vuxen 1400 SEK

Kursavgiften betalas in via LuSS PlusGiro 213 521-8 alternativt Swish 123-046 31 58. Vänligen uppge namn och personnummer i betalningen. I det fall du inte har ett svenskt bankkonto kontakt Erik så löser vi en alternativ lösning!

Frågor besvaras av Erik Andersson: [email protected]

Varmt Välkomna!

/luss-blue.png